SV – BUNDESSIEGERZUCHTSCHAU 2000

25-27.08.2000
Bremen (D)

Classe Lavoro Maschi/GHKL-R

Rank Nome del Cane/Dog Name Padre/Sire Madre/Dam
1 VA Ursus von Batu Hobby vom Gletschertopf Verena von Batu
2 VA Timo vom Berrekasten Wanko vom Lippischen Norden Leska vom Berrekasten
3 VA Mack von Aducht Rikkor von Bad-Boll Quale aus Wattenscheid
4 VA Enzo von Buchhorn Lasso vom Neuen Berg Tina vom Lechtal
5 VA Yasko vom Farbenspiel Ursus von Batu Connie vom Farbenspiel
6 VA Untox von Ducati Xandor von Tronje Joska von Ducati
7 VA Pitt von Tronje Amigo vom Belgier Tini vom Schwabental
8 VA Esko vom Dänischen Hof Jango vom Fürstenberg Una von Oxsalis
9 VA Neptun von Bad-Boll Yassko v.d. Roten Matter Eibe von Bad-Boll
1 V Hoss vom Lärchenhain Dorijan v. Yohaness Berg Tina vom Arminius
2 V Rickor von Arlett Ulk von Arlett Gugia von der Kahler Heide
3 V Zamp vom Schloss Runding Gildo vom Wildsteiger Land Ronya vom Schloss Runding
4 V Layos vom Thermodos Mutz vom Heilbronner Schloß Vesta vom Mönchberg
5 V Dux della Valcuvia Max della Loggia dei Mercanti Una della Valcuvia
6 V Pascha von der Jahnhöhe Idol von der Jahnhöhe Ultri von der Wienerau
7 V Kimbo vom Mönchberg Jaguar vom Mönchberg Julken vom Mönchberg
8 V Triumphs Gucci Quartz dei Templari Triumphs Pilar
9 V Salo vom Maifeld Jaguar vom Mönchberg Ines v.d. Rauentalshöhe
10 V Quando vom Nordlandzwinger Scott v. Deodatus Enja van Noort
11 V Zarno vom Farbenspiel  Kastor vom Amur Dasti vom Farbenspiel
12 V Xork v.d. Leiegegend Petz von Arlett Quelle v.d. Leiegegend
13 V Maik del Gobbo Jeck vom Noricum Iella del Gobbo
14 V Don di Casa Nobili Arek dell'Isolotto Ossy di Casa Nobili
15 V Uri v. Amulree Zello von der Steinhägerquelle Amulree Yazz
16 V Ken vom Lindenblatt Pitt von Tronje Varina v.d. Holzheimer Linde
17 V Romeo von Pallas Athene Quartz dei Templari Ginja v.d. Maibuchen
18 V Yasso von Arlett Ulk von Arlett Heidi vom Frankenberger-Land
19 V Laius vom Moorbeck Vando vom Moorbeck Tina vom Moorbeck
20 V Yado von Groß-Zünder Quartz dei Templari Kalinka Groß-Zünder
21 V Brando von Baccara Igel v. Wollenhaupt Ursa von Baccara
22 V Alf vom Laubenheimer Ried Cash vom Wildsteiger Land Keggi von der Maaraue
23 V Noris von Gloria dei Lord vom Georg Vicktor Turm Illie vom Streithahn
24 V Grando dei Profeti Iwan vom Lechtal Ulme dei Profeti
25 V Darius vom Husarenschloss Jumbo v.d. Dolomiten Palma zur silbernen Tanne
26 V Pronto vom Feuerball Odin vom Hirschel Inka vom Feuerball
27 V Nilo von der Ehrenfeste Wilson aus Agrigento Wendy von der Ehrenfeste
28 V Sambo vom Ohlenkopf Mark vom Oberriedertal Mona vom Hirschel
29 V Smoky vom Mönchberg Kimbo vom Mönchberg Bo aus Sithonia
30 V Zandro vom Winnloh Natz vom Steigerhof Ronja vom Winnloh

Classe Lavoro Femmine/GHKL-H

Rang Nome del Cane/Dog Name Padre/Sire Madre/Dam
1 VA Chipsi van de Herdersfarm Natz vom Steigerhof Xena vom Wildsteiger Land
2 VA Cindi vom Hirschel Lasso vom Neuen Berg Iris vom Hirschel
3 VA Karat's Olly Yoker vom Lechtal Karat's Ronda
4 VA Oduska von der Wienerau Qrick von der Wienerau Sally vom Bergmannshof
5 VA Inke vom Thüringer-Weg Max della Loggia dei Mercanti Xandria von der Fichtenspitze
6 VA Betty vom Hühnegrab Kimbo vom Mönchberg Brigitt vom Hühnegrab
7 VA Xolly vom Fichtenschlag Shanto's Xano Olly vom Fichtenschlag
8 VA Hexe v. Steffen Haus Scott v. Deodatus Xtra v. Steffen Haus
9 VA Yanke vom Wildsteiger Land Karly von Arminius Jutta vom Wasserad
10 VA Sezana von der Kahler Heide Idol von der Jahnhöhe Xeca von der Kahler Heide
1 V Mary von Tronje Xandor von Tronje Landa v.d. Night
2 V Simba v. Simonhof Garant von der Schutterperle Sahra v. Simonhof
3 V Withney aus Agrigento Scott v. Deodatus Gusta aus Agrigento
4 V Hanka vom Hansaland Grando vom Hansaland Vina vom Haus Hetok
5 V Paloma vom Lärchenhain Eros von der Luisenstraße Isa vom Lärchenhain
6 V Wacka vom Hasenborn Jango vom Fürstenberg Tini vom Mönchberg
7 V Queen vom Bergmannshof Quartz dei Templari Quexi vom Haus Sommerlade
8 V Java vom Frankengold Jello vom Michelstädter Rathaus Zenzi vom Frankengold
9 V Quinte v.d. Sandkautschneise Max della Loggia dei Mercanti Lady v.d. Sandkautschneise
10 V Maty degli Achei Solo della Valcuvia Fenia della Valcuvia
11 V Cimba vom Haus Babilon Lasso vom Haus Babilon Randi vom Haus Babilon
12 V Xolly vom Fichtenschlag Cash vom Wildsteiger Land Linda vom Wildsteiger Land
13 V Niki von Batu Aksel von Batu Uva von Batu
14 V Kascha von der Ehrenfeste Yoker vom Lechtal Irmy von der Ehrenfeste
15 V Ulie v. Santamar Jumbo v.d. Dolomiten Reva v.h. Besoyenseland
16 V Günnie vom Fichtenschlag Scott v. Deodatus Kessy vom Fichtenschlag
17 V Orna v.d. Lentfert Hoeve Jango vom Fürstenberg Ursa v.d. Lentfert Hoeve
18 V Xipsi von der Liebeswarte Idol von der Jahnhöhe Xeni von der Liebeswarte
19 V Finte vom Hawelkaweg Timo vom Berrekasten Patschinka vom Hawelkaweg
20 V Yana vom Westmark Rico vom Westmark Peggy vom Westmark
21 V Uschigärdens Bine Sasko von der Noriswand  Uschigärdens Herra
22 V Endora von Aurelius Dorijan v. Yohaness Berg Extra vom Murrtal
23 V Jassy von Oxsalis Max della Loggia dei Mercanti Tessy von Oxsalis
24 V Pia von der Zenteiche Rikkor von Bad-Boll Jasmin von der Zenteiche
25 V Isis vom Mönchberg Zapp vom Mönchberg Costa vom Mönchberg
26 V Fee vom Westernholz Hagadahls Arex Kira vom Darumer-Berg
27 V Sandra vom Ermingerweg Karly von Arminius Mona von Wendelsheim
28 V Sonia vom Winnloh Sämmo vom Fiemereck Tanja vom Winnloh
29 V Denni vom Murrtal Rikkor von Bad-Boll Extra vom Murrtal
30 V Uschigärdens Holli Uschigärdens Quattro Uschigärdens Zenta


Classe Giovani Maschi/JHKL-R

Rang Nome del Cane/Dog Name Padre/Sire Madre/Dam
1 SG Rapi Supra Neptun von Bad-Boll Rapi Jaguar
2 SG Ghandi von Arlett Ursus von Batu Wendrina von der Kahler Heide
3 SG Orbit von Tronje Neptun von Bad-Boll Babette von Tronje
4 SG Xandor v. Fortunahof Mischaland's Simon Gitte vom Amur
5 SG Drake vom Kirchenwald Enzo von Buchhorn Brenda vom Messebau
6 SG Raven von der Noriswand Pascha von der Jahnhöhe Kluni von der Noriswand
7 SG Lando vom Reststrauch Zamp vom Schloss Runding Issi vom Reststrauch
8 SG Dorijan von der Kirchheck Rikkor von Bad-Boll Quicki von der Wienerau
9 SG Ben v. Haus Hazelda Natz vom Steigerhof Nancy v. Tweelerland
10 SG Wacker v.d. Piste Trophe Ursus von Batu Odessa von der Piste Trophe
11 SG Natz vom Feldle Seiko von der Luisenstraße Reni von der Luisenstraße
12 SG Yoschy vom Fiemereck Xandro vom Dänischen Hof Randa vom Fiemereck
13 SG Clinton vom Adlerweg Flex von Tronje Zara von der Ramhorst
14 SG Platon von Aurelius Kimbo vom Mönchberg Ursa von Aurelius
15 SG Jello vom Pendler Baru von Haus Yü Nadja vom Kurfürstendamm
16 SG Xanadu van Noort Timo vom Berrekasten Alke van Noort
17 SG Uxando von Bad-Boll Neptun von Bad-Boll Chiwa von der Bayerngrenze
18 SG Onex du Chemin Morgane Ursus von Batu Jolli du Chemin Morgane
19 SG Quentos vom Bergmannshof Racker von der Königsgarde Mimi vom Bergmannshof
20 SG Emor vom Schimmelberg Racker von der Königsgarde Anuschka zu den drei Wieken
21 SG Quartz di Fossombrone Urk von der Wienerau Gaby dei Profeti
22 SG Quentin von Tronje Enzo von Buchhorn Anni von Tronje
23 SG Flick vom Baronenwald Ulk von Arlett Kira vom Baronenwald
24 SG Balko von Bad-Boll Rikkor von Bad-Boll Inka vom Gletschertopf
25 SG Fax vom Holundergarten Enzo von Buchhorn Aischa vom Holundergarten
26 SG Dax vom Germannshof Kimbo vom Mönchberg Ola vom Steigerhof
27 SG Iwanko con der Salzstraße Timo vom Berrekasten Leika vom Georg Vicktor Turm
28 SG Jago von Oasis Odin vom Hirschel Isa vom Reststrauch
29 SG Alno von Isidora Rikkor von Bad-Boll Waneska von Isidora
30 SG Igel vom Haus Wendl Zoltan vom Haus Geltinger Cessy vom Haus Wendl


Classe Giovani Femmine/JHKL-H

Rang Nome del Cane/Dog Name Padre/Sire Madre/Dam
1 SG Laura vom Feuermelder Igel v. Wollenhaupt Carmen vom Feuermelder
2 SG Zala vom Fiemereck Odin vom Hirschel Melinda vom Fiemereck
3 SG Karma vom Ochsentor Wasko d'Ulmental Feli vom Ochsentor
4 SG Wanni vom Jägerfreund Enzo von Buchhorn   Mirka vom Jägerfreund
5 SG Juky vom Pendler Baru von Haus Yü Nadja vom Kurfürstendamm
6 SG Flocke vom Baronenwald Ulk von Arlett Kira vom Baronenwald
7 SG Rikki v. Steffen Haus Rikkor von Bad-Boll Sarah vom Nassauer Berg
8 SG Quana von der Zenteiche Dorado von Isidora Nanni von der Zenteiche
9 SG Yera vom Fiemereck Xandro vom Dänischen Hof Randa vom Fiemereck
10 SG Jade vom Niemberger Eck Zoltan vom Haus Geltinger Quencie vom Niemberger Eck
11 SG Casandra von der Jahnhöhe Idol von der Jahnhöhe Ultri von der Wienerau
12 SG Rebecca von der Noriswand Pascha von der Jahnhöhe Kluni von der Noriswand
13 SG Gildewangen's Voice Racker von der Königsgarde  Korin Blue-Iris
14 SG Fallon vom Assaut Natz vom Steigerhof  Reila vom Rockenbrunn
15 SG Benda vom Winnloh Natz vom Steigerhof  Tanja vom Winnloh
16 SG Tinka vom Haus Babilon Lasso vom Haus Babilon Randi vom Haus Babilon
17 SG Ostine du Fosse de Norva Jango vom Fürstenberg Lana du Val D'Anzin
18 SG Para von der Orangerie Rikkor von Bad-Boll Ondra von den Zwillingskirchen
19 SG Mausi vom Hanneß Odin vom Hirschel Eva vom Hanneß
20 SG Eika von Ornella Aranyvölgyi-Örseg Brass Bella von Ornella
21 SG Bella vom Haus Fabienne Hettel della Grande Valle Maxi vom Niehorster Land
22 SG Elena von der Maleiche Lasso vom Neuen Berg Laika vom Nassauer Berg
23 SG Babka vom Overledingerland Warro vom Lärchenhain Heda vom Nordteich
24 SG Natalie vom Römersteig Aranyvölgyi-Örseg Brass Yvett von der Roten Matter
25 SG Daulökke's Merrie Lou Daulökke's Yankee Daulökke's Hollie
26 SG Banja von Isidora Cary vom Fiemereck Donata von Isidora
27 SG Intana vom Hühnegrab Kimbo vom Mönchberg Xitta von der frohen Botschaft
28 SG Isa von Regina Pacis Leif vom Mönchberg Omelia vom Mönchberg
29 SG Rimini von Tronje Petz von Arlett Ussi von Arlett
30 SG Zora vom Spessartblick Leif von der Noriswand Sela vom Spessartblick

 

Classe Giovanissimi Maschi/JKL-R

Rang Nome del Cane/Dog Name Padre/Sire Madre/Dam
1 SG Bax v.d. Luisenstraße Odin v. Hirschel Beaury v.d. Huis Kirura
2 SG Waiko v. Billberg Ursus v. Batu Ronja v.d. Pfalzkrone
3 SG Quinto v. Feuerball Wasko d'Ulmental Inka v. Feuerball
4 SG Benno v. Hohen-Haus Zamp v. Schloss Runding Dara v.d. Kaiserlinde
5 SG Quiro v. Modena Hof Hagadahls Arex Lassah a.d. schwarzen Zwinger
6 SG Tuc v.d. Noriswand Hinnerk v. Kiemoor Jenny vom Falltor
7 SG Opus v. Dänischen Hof Esko v. Dänischen Hof Bibi a.d. Schloßstadt
8 SG Quai v. Dänischen Hof Hoss v. Lärchenhain Una v. Oxalis
9 SG Hobby v. Hasenborn Neros v. Hasenborn Unsa v. Hasenborn
10 SG Quanto v. Buchhorn Enzo v. Buchhorn Denni v. Murrtal
11 SG Samy v. Schloss Runding Esko v. Dänischen Hof Wanda v. Schloss Runding
12 SG Cevin v. Cohinor Jello v. Michelstädter Rathaus Anabell v. Cohinor
13 SG Luis v.d. Dolomiten Hoss v. Lärchenhain Helen v.d. Dolomiten
14 SG Kayos vom Simmersberg Loris v. Gletschertopf Quera v. Hirtgarten
15 SG Pumbo v. Funken Spiel Rikkor v. Bad-Boll Dora v.d. Yugobox
16 SG Castor v. Overledingerland Baru v. Haus Yü Uma v. Overledingerland
17 SG Dallas v.d. Burg Reichenstein Hagadahls Arex Gloria v. Fürstenberg
18 SG Timo v. Phönix-See Baru v. Haus Yü Elisa v. Phönix-See
19 SG Haribo v. Sandstein Grimo v. Wienerau Quarissa v.d. Wienerau
20 SG Xandro v.d. Piste Trophe Zamp v. Schloss Runding Tessi v.d. Piste Trophe
21 SG Kimbo v.h. Boombos Flex v. Tronje Gaudi v. Bad-Boll
22 SG Olex v. Noricum Til v. Lechtal Wanda v. Noricum
23 SG Brass de Herr Kan Glosemosen's Meracus Nolte v. Haus Nikolai
24 SG Mischaland's William Mack v. Aducht Mischaland's Vronie
25 SG Tyson v. Fichtenschlag Hoss v. Lärchenhain Tesina v. Fichtenschlag
26 SG Lesko v.d. Dolomiten Hoss v. Lärchenhain Helen v.d. Dolomiten
27 SG Arox Thorarinn Hagadahls Arex Lorrie a. Rasthaugen
28 SG Gusti v. Mons Tabor Marco v. Fossheller Yanka v. Mons Tabor
29 SG Cary v.d. Burg Reichenstein Esko v. Dänischen Hof Victoria v.d. Burg Reichenstein
30 SG Ilex v. Schloß Querenburg Timo v. Berrekasten Wenke v. Schloß Querenburg

 

Classe Giovanissime Femmine/JKL-H

Rang Nome del Cane/Dog Name Padre/Sire Madre/Dam
1 SG Trixi v. Klebinger Schloß Esko v. Dänischen Hof Ultri v.d. Wienerau
2 SG Dimie v. Overledingerland Ursus von Batu Kati v. Nordteich
3 SG Xantia v. Elzmündungsraum Enzo v. Buchhorn Quelle v. Elzmündungsraum
4 SG Umelli v.d. Noriswand Jello v. Michelstädter Rathaus Jamina v.d. Noriswand
5 SG Cesna v. Bad Wäldle Valium v. Arminius Cosmea van Noort
6 SG Wari v. Holtkämper See Hassan v Schwalmbergtal Ginga v. Kristallsee
7 SG Malta v. Arminius Esko v. Dänischen Hof Finta v. Michelstädter Rathaus
8 SG Zelda v. Bisschofsheim Warro v. Lärchenhain Xasha v. Bisschofsheim
9 SG Uschigärdens Yessi Esko v. Dänischen Hof Uschigärdens Bine
10 SG Karat's Demi Warro v. Lärchenhain Karat's Olly
11 SG Quini v. Modena Hof Hagadahls Arex Lassah a.d. schwarzen Zwinger
12 SG Mara v. Trompetersprung Hoss v. Lärchenhain Usi v. Trompetersprung
13 SG Relli v. Bergmannshof Hinnerk v. Kiemoor Hanny v.d. schwarzen Zigeunerin
14 SG Felia v. Klostermoor Til vom Lechtal Nina v. Klostermoor
15 SG Häsel a.d. Brunnenstraße Pascha v.d. Jahnhöhe Vroni a.d. Brunnenstraße
16 SG Pally de Naphil Esko v. Dänischen Hof Jena de Naphil
17 SG Romina v.d. Hopfenhalle Till vom Lechtal Nicki v.d. Hopfenhalle
18 SG Toska v. Fichtenschlag Hoss v. Lärchenhain Tesina v. Fichtenschlag
19 SG Biggi v. Langenbungert Esko v. Dänischen Hof  Brigitt v. Hühnegrab
20 SG Sina v. Murrtal Yoker vom Lechtal  Iris v. Pfreimdthal
21 SG Bagheera v. Schloss Ramsberg Hinnerk v. Kiemoor Thea v. Baronenwald
22 SG Yonka v.d. Piste Trophe Flex von Tronje Ische v.d. Piste Trophe
23 SG Queen v. Butjenter Land Baru von Haus Yü Quickli van Noort
24 SG Princesse du Manoir de Junon Esko v. Dänischen Hof Isobathe du Manoir de Junon
25 SG Olga v. Poxdorfer-Tannenhof Pascha v.d. Jahnhöhe Prixi v. Wildsteiger Land
26 SG Quina v. Feuerball Wasko d'Ulmental  Inka v. Feuerball
27 SG Yule van Noort  Mack von Aducht  Alke van Noort
28 SG Cosma-Shiva v. Pallas Athene Romeo v. Pallas Athene  Ricke v. West-Germanien
29 SG Ulme v.d. Zenteiche Mack von Aducht  Jasmin v.d. Zenteiche
30 SG Naomi v. Kreuzbaum Jango v. Fürstenberg  Nena v. Kreuzbaum

All information and material contained within this web site is Copyright 1999-2004
© Pastore-Tedesco.it